Етапи в процеса

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

Етапи в процеса на медиация

Първа стъпка е да заявите започване процедура по Медиация, като се свържете по телефона или изпратите имейл с кратко описание на вашият казус.

Преценяване дали методът медиация е подходящ, искането може да бъде отхвърлено от Медиатора, ако закон или друг нормативен акт предвиждат друг ред за сключване на споразумение или по собствена преценка.

Процедурата по Медиация започва чрез подаване писмено Заявление за медиация, в което се описва информацията относно въпросите на казуса на които страните искат да постигнат споразумение, информация за имената и контакт за връзка със страните.

Следва -  Медиаторът се свързва и с другата страна по спора, като изпраща писмена покана, в която се разяснява всички ползи и предимства на участието в процедурата по медиация и нейното съгласие ( в поканата е упоменат срок за отговор 7 дни). За да се започне процедурата е необходимо и другата страна да се съгласи да участва в Медиация, (в случай, че едната страна e подала заявление)

Съгласие на другата страна

Ако другата страна по спора също даде съгласието да участва в медиацията, се организира първата среща. Ако не се съгласи, процедурата по медиация не стартира.

Организационни действия преди първата среща между страните и медиатора

След съгласието на втората страна за участие в медиация, страните и Медиаторът обменят информация относно графика, за провеждане на процедура по Медиация. Възможно е да се проведат и индивидуални Он-лайн срещи, преди общата среща.

 

Срещата по медиация се насрочва в удобно за страните време, дата и час за провеждане на първата обща Он-лайн среща и колко часа може да продължи. Получавате на имейл всички необходими документи за процедура по медиация, които е нужно да бъдат попълнени и подписани. Получавате също и линк на имейл за Он-лайн среща, която се провежда през платформа Зуум.

Датата, на която Заявлението е одобрено и подписано от всички страни, се счита за дата на стартирането на Медиацията – чл.11, чл. 2

Заплащане на таксите за Медиация

Преди провеждане на първата среща се извършва плащане за провеждане на медиацията-съгласно тарифата. Таксите за медиация се заплащат на час. Таксите могат да се поделят между страните. 

Начало на процедурата по медиация

Стартиране на процедурата по медиация започва с обща среща на всички спорещи страни, заедно с техните адвокати.

Въведение в процедурата по медиация, медиаторът  представя на страните същността на процедурата, нейните принципи и правилата за провеждането й. Дава се възможност на страните да изразят гледната си точка. Медиаторът изслушва внимателно всяка една от страните, като всяка от тях представя своята позиция, гледна точка и искания.

Медиаторът води процедурата, като задава конкретни въпроси. По време на тази първоначална среща, се изяснява темата за несъответствията между страните, като и евентуални допирни точки. Медиаторът обобщава областите, по които има съгласие и разногласие. Разглеждат се възможности и се преминава към съвместно обсъждане на въпросите за решаване и се избира най-приемливото решение.  

В хода на процедурата по медиация е възможно да се премине към индивидуални срещи между Медиаторът и всяка от страните. По време на отделните срещи се обсъждат въпроси, които една от страните не би искала да сподели на общите срещи с другата страна. Отделната среща се провежда само при съгласие на страните и по преценка на Медиатора. Информацията, представена по време на  индивидуалната среща е напълно поверителна, това което страните споделят не може да бъде споделяно с другата страна без разрешение.

Професионалния Медиатор помага на страните да преценят реалистично ситуацията и възможно най-добрият изход от ситуацията.

Последващи срещи

След всяка среща медиаторът и страните се уговарят за следваща среща, ако е необходима такава. Уточнява се и колко време може да се отдели за срещата. Медиацията е бърза процедура напълно е възможно в рамките на 1-2 или 3 срещи да приключи, зависи от случая.

 

Участници

Процедура по медиация се осъществява от един или повече медиатори.

Стандартите по спора участват в процедура лично или чрез представител. Упълномощаването се извършва в писмена форма.

В процедурата по могат да участват и адвокати и експерти, като и други специалисти. При Медиация адвокатът действа като консултант, той може да участва в процедурата, също и да консултира клиента си преди и по време на процедура по Медиация.

 

Приключване

Постигане на споразумение - спогодба

В случай, че страните постигнат съгласие по всички или по някой от спорните въпроси, процедурата по Медиация приключва със Споразумение – Спогодба. Формата може да бъде устна или писмена с нотариална заверка. При висящо дело, Спогодбата се предоставя на съда от страните или техните адвокати.

Медиаторът помага на страните да съставят ясно и детайлно споразумение.

Постигане на договореност между страните по всички или част от въпросите е отговорността е изцяло на страните.

Недостигане на споразумение - спогодба

Ако страните не постигнат споразумение, следва обобщение от Медиатора с постигнатото до момента и закрива сесията.

 

Прекратяване на процедурата

Процедура по медиация се счита за приключила;

  • Ако бъде постигнато споразумение, страните подписват спогодба.
  • По взаимно съгласие на страните
  • При отказ на една от страните
  • При изтичане на 6 месеца от началото на процедурата

Съгласието на страните за прекратяване на спора им трябва да бъде изразено ясно и недвусмислено.

При прекратяване на процедурата по медиация висящото производство, което е било спряно, се възобновява в съответствие с разпоредбите на закона.

Независимо от резултата, с който приключва медиацията, медиаторът отразява датата и начина на приключването й, без подробности за съдържанието на спогодбата, в регистър на медиациите, който да удостоверява края на медиацията.

Ако процедурата по медиация е приключила без постигане на споразумение, страните по спора могат по всяко време да започнат нова процедура, ако желаят.

Заяви Медиация

За въпроси

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.