Роля на Медиатора

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

Правила и принципи

Основни принципи на медиацията

Процедурата по медиация се провежда в съответствие с определени принципи.

Според Българския Закон за медиация това са:

Доброволност; процедурата започва и продължава, само докато двете страни са съгласни. Всяка от страните е свободна да се оттегли, когато пожелае.

Равнопоставеност; Страните имат равни възможности за участие в процедурата по медиация.

Неутралност; Медиаторът винаги е неутрален и той гарантира еднакво отношение към страните по спора.  Не налага решение на спора, като всички въпроси в процедурата по медиация се уреждат по взаимно съгласие на двете страни.

Безпристрастност; Медиаторът не проявява пристрастност. Медиаторът подписва и представя на страните декларация за безпристрастност.

Поверителност; Медиаторът не може да съобщава информацията, на другите участници в процедурата обстоятелства, които се отнасят само до една от страните по спора, без нейно съгласие. Страните в процедурата по медиация са длъжни да пазят в тайна всички факти и обстоятелства, с които са се запознали в хода на самата  процедура по медиация. 

Правила за поведение на медиатора

 

Чл. 9. (1)  Медиаторът осъществява  дейността си доброволно при спазване на закона, добрите нрави и процедурите и етични правила за поведение на медиатора.

(2) Медиаторът приема да води процедурата само ако може да гарантира своята независимост, безпристрастност и неутралност.

Роля на Медиатора

Медиаторът е неутрален помощник, подпомага страните в преговорите, като създават хармонична среда предразполагаща за конструктивен разговор между страните за разрешаване на спора.

Медиаторът създава структура, организира и води процедурата по медиация.

Медиаторът използва експертни подходи и задава въпроси, за да помогне на страните по добре да разберат от какво всъщност имат нужда и да си помогнат взаимно достигане на крайно решение.

Медиаторът направлява разговора, като осигуряват изслушване на всеки, също така успокоява напрежението и емоциите.

Медиаторът съдейства на страните за постигането на спогодба, като им помага;

· да намерят общи интереси;

· да постигнат взаимноизгодно решение;

· да преодолеят пречки в общуването;

· да достигнат до договаряне на спогодба за уреждане на някой или всички въпроси;

 

Чл.10 (1) Медиаторът не може да дава правни съвети.

(2) По време на процедурата медиаторът е длъжен да се съобразява с мнението на всяка от страните по спора.

Заяви Медиация

За въпроси

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.