Правила и принципи
Основни принципи на медиацията
Процедурата по медиация се провежда в съответствие с определени принципи.
Според Българския Закон за медиация това са:
Доброволност; процедурата започва и продължава, само докато двете страни са съгласни. Всяка от страните е свободна да се оттегли, когато пожелае.
Равнопоставеност; Страните имат равни възможности за участие в процедурата по медиация.
Неутралност; Медиаторът винаги е неутрален и той гарантира еднакво отношение към страните по спора. Не налага решение на спора, като всички въпроси в процедурата по медиация се уреждат по взаимно съгласие на двете страни.
Безпристрастност; Медиаторът не проявява пристрастност. Медиаторът подписва и представя на страните декларация за безпристрастност.
Поверителност; Медиаторът не може да съобщава информацията, на другите участници в процедурата обстоятелства, които се отнасят само до една от страните по спора, без нейно съгласие. Страните в процедурата по медиация са длъжни да пазят в тайна всички факти и обстоятелства, с които са се запознали в хода на самата процедура по медиация.
Правила за поведение на медиатора
Чл. 9. (1) Медиаторът осъществява дейността си доброволно при спазване на закона, добрите нрави и процедурите и етични правила за поведение на медиатора.
(2) Медиаторът приема да води процедурата само ако може да гарантира своята независимост, безпристрастност и неутралност.
Роля на Медиатора
Медиаторът е неутрален помощник, подпомага страните в преговорите, като създават хармонична среда предразполагаща за конструктивен разговор между страните за разрешаване на спора.
Медиаторът създава структура, организира и води процедурата по медиация.
Медиаторът използва експертни подходи и задава въпроси, за да помогне на страните по добре да разберат от какво всъщност имат нужда и да си помогнат взаимно достигане на крайно решение.
Медиаторът направлява разговора, като осигуряват изслушване на всеки, също така успокоява напрежението и емоциите.
Медиаторът съдейства на страните за постигането на спогодба, като им помага;
· да намерят общи интереси;
· да постигнат взаимноизгодно решение;
· да преодолеят пречки в общуването;
· да достигнат до договаряне на спогодба за уреждане на някой или всички въпроси;
Чл.10 (1) Медиаторът не може да дава правни съвети.
(2) По време на процедурата медиаторът е длъжен да се съобразява с мнението на всяка от страните по спора.